Digitální knihovna slaví úspěch: Medaile za uchování matematiky
Česká digitální matematická knihovna potvrzuje světovou úroveň. Masarykova univerzita hraje při její tvorbě jednu z hlavních rolí.
Výzkum zaměřený na hledání léku proti covid-19 nebo úspěšné aplikace e-prezenčka a e-výpůjčka. Jaký byl pro ÚVT rok 2020? Podívejte se na naše top výzkumné a další aktivity za rok 2020, na kterých jsme přímo pracovali nebo se spolupodíleli.
Nasazení a využití nástrojů Microsoft Office 365 v roce 2020 výrazně ovlivnil především přechod univerzity do distančního režimu kvůli opatřením způsobených pandemií covid-19. Zaznamenali jsme tak nárůst využívání Office 365 až o 406 %.
Vytvořili jsme koncept „virtuální serverovny”, která umožňuje konsolidaci serverové infrastruktury fakult do našeho centrálního prostředí. Řešení pilotně využila Filozofická fakulta, jejíž výpočetní a datovou infrastrukturu jsme úspěšně přenesli do naší virtuální infrastruktury.
Zajistili jsme kompletní síťové zázemí pro nově připojenou Farmaceutickou fakultu a pro nové Simulační centrum Lékařské fakulty včetně integrace připojení speciálních simulačních technologií. Stejný standard jsme poskytli také našim novým prostorám a třem dalším pavilonům univerzitního kampusu.
Zapojili jsme umělou inteligenci a principy strojového učení do vyhledávání účinného léčiva proti covid-19. Ve spolupráci s Loschmidt Laboratories, centrem RECETOX a FNUSA-ICRC jsme pomocí vlastního dříve vyvinutého softwaru CoverDock otestovali více než 4 tisíce běžně dostupných léčiv a vytipovali několik dříve schválených léků s potenciálem blokovat vazbu viru na lidskou hostitelskou buňku.
Zahájili jsme H2020 projekt CETOCOEN Excellence, jehož záměrem je založení Evropského centra excelence v environmentálních medicínských vědách. Naše centrum CERIT-SC je partnerem projektu a poskytuje potřebnou IT odbornost. Cílem je ve spolupráci s centrem RECETOX nachystat pokročilé prostředí pro online zpracování a uchovávání obrovského množství dat.
Vytvořili jsme ojedinělé kurzy kyberbezpečnosti pro IT odborníky ve spolupráci s Národní agenturou pro komunikační a informační technologie (NAKIT). Masarykova univerzita tím mimo jiné naplnila Národní strategii kybernetické bezpečnosti České republiky a stala se národním hráčem ve vzdělávání odborníků ve správě IT a kyberbezpečnosti.
Po nástupu koronavirové epidemie a uzavření knihoven jsme zprovoznili e-prezenčku pro vzdálený přístup studentů k digitalizované studijní literatuře z fondu knihoven MU. Při podzimní vlně jsme pak ve spolupráci s Ústavem práva a technologií připravili vylepšenou verzi v podobě e-výpůjčky.
Nastartovali jsme široké spektrum aktivit k zapojení Masarykovy univerzity do světového hnutí za otevřenou vědu. Připravili jsme první verzi návrhu univerzitní Strategie Open Science, uskutečnili sérii školení, workshopů a koordinovali rozvoj služeb na podporu OS.
Spustili jsme Portál MU s cílem ulehčit každodenní práci zaměstnanců Masarykovy univerzity. Má sloužit rektorátu, fakultám i dalším pracovištím jako rozcestník a agregační řešení informací z jednotlivých univerzitních webů.
Zahájili jsme přípravy pro získání HR Award, prestižního ocenění udělovaného evropským výzkumným organizacím. Za tím účelem jsme zorganizovali řadu aktivit včetně celoústavní setkání, kde jsme všem pracovníkům přiblížili téma HR Award.
Podívejte se na kompletní seznam našich úspěchů a činností v roce 2020 ve výroční zprávě ÚVT!
Česká digitální matematická knihovna potvrzuje světovou úroveň. Masarykova univerzita hraje při její tvorbě jednu z hlavních rolí.
V polovině června se uskutečnilo první letošní setkání univerzitní IT komunity naživo. V kinosálu Filozofické fakulty se sešlo více než 60 účastníků z celé Masarykovy univerzity, aby společně strávili den nabitý tématy z oblasti univerzitního IT. Program nabídl tematické bloky věnované kyberbezpečnosti, IT službám a infrastruktuře, monitoringu i dalším aktuálním novinkám a zajímavostem. Jak celá akce probíhala, si prohlédněte ve fotogalerii.