Sociální bezpečí na ICS MU
Na Masarykově univerzitě se pojem sociální bezpečí týká prostředí, kde se studenti, zaměstnanci i návštěvníci cítí respektovaní, chránění a svobodní být sami sebou, bez obav z diskriminace, obtěžování nebo jiných forem nevhodného chování.
ICS se zavazuje dodržovat taková opatření, která k budování takového prostředí budou přispívat.
Co všechno spadá pod pojem sociálního bezpečí?
- Rovné zacházení a nediskriminace
- Prevence a řešení obtěžování (včetně sexuálního), šikany a násilí
- Podpora duševního zdraví
- Podpora různorodosti a inkluze
Pokud se chcete s tématem sociálního bezpečí blíže seznámit, je vám k dispozici: E-kurz sociálního bezpečí v IS MU, nebo se můžete zúčastnit kurzu Respekt až na půdu, který organizuje CERPEK.
Na koho se obrátit?
Podpora duševního zdraví
Každý zaměstnanec/zaměstnankyně MUNI s úvazkem vyšším než 0,5 má možnost využít bezplatného psychologického poradenství. Více informací naleznete v Portálu zaměstnance.
Sexuální obtěžování
Masarykova univerzita vytvořila síť kontaktních osob, které poskytují poradenství obětem, svědkům i obviněným ze sexuálního obtěžování. Kontaktní osoby jsou v této problematice odborně proškoleny a o téma se aktivně zajímají – prošly na míru připravenými workshopy od organizace Konsent, a jsou také dopodrobna obeznámeny s procesem řešení takového případu v rámci MU.
Pokud se na některou z kontaktních osob obrátíte, v první řadě můžete očekávat, že vás vyslechne, dle vaší konkrétní situace vám představí nástroje pomoci, které máme k dispozici v rámci univerzity i mimo ni a přiblíží vám proces řešení v rámci MU. To vše by vám mohlo pomoci se informovaně rozhodnout, jak se svojí situací naložíte.
Pokud budete chtít svůj případ předat k řešení v rámci MU, kontaktní osoba je připravena vám s tím pomoci.
Na ICS je touto osobou Jana Veselá, k dispozici je Vám však celá síť kontaktních osob či přímo kancelář ombudsmanky MUNI Evy Janovičové.
Stížnosti ve všech oblastech sociálního bezpečí
Pokud chcete podat stížnost týkající se problematiky sociálního bezpečí, prosím, obraťte se na ochránkyni práv skrze oznamovací formulář na stránkách Ochrana práv MUNI.
Můžete rovněž podat podnět Etické komisi MU.
Stěžejní politiky a dokumenty
Plán genderové rovnosti
MU bude pro podporu genderové rovnosti realizovat rozmanitá opatření jako součást strategického závazku univerzity vzhledem k principům transparentnosti, rovnosti a zodpovědnosti a současně vzhledem ke slaďování pracovního a osobního života všech svých zaměstnanců a studentů.
Na vytvoření univerzitního Plánu genderové rovnosti jsme se podíleli především sdílením závěrů z genderového auditu, který na ICS probíhal v létě 2024.