Manželé Ocelkovi: Čtvrtstoletí spolu nejen na ÚVT

27. 6. 2023

Bez popisku

Přes 25 let spolu sdílí nejen pracovní, ale také rodinný život. Šárka a Jaromír Ocelkovi letos slaví jak osobní jubileum, tak společné čtvrtstoletí na ústavu. V době časté fluktuace zaměstnanců, navíc v IT odvětví, je to neobyčejné a vzácné. Jejich příklad ukazuje, že je možné skloubit rodinný život se společnou kariérou, a že vytvořit ideální prostředí pro zaměstnance nemusí být až tak složité.

Čtvrt století na ÚVT, jak to celé začalo?

Jaromír: Začalo to Šárkou. Znali jsme se moc dobře ze studií a Šárka už na ÚVT pracovala. Díky ní jsem získal kontakt a přidal jsem se do týmu. Nejprve malá dohoda a od prázdnin už malý úvazek. Stejně jako začínají na ÚVT současní studenti. Jenže u mě byl rozdíl, že jsem odpromoval v roce 1999, a to se ještě chodilo na vojnu. Já, mírumilovný člověk, jsem se chopil možnosti rok a půl dělat civilní službu. A tak jsem mezi programováním webovek muni.cz a systému INET myl podlahu na tehdy novém počítačovém sále a tahal kabely pod podlahou.

Jak hodnotíte vývoj ústavu za tak dlouhé období?

Jaromír: Myslím, že Ústav celkem dobře sleduje trendy v IT a snaží se na ně reagovat. Zažil jsem několik ředitelů, politický puč, několikero stěhování... a myslím, že se vyvíjíme správným směrem. Občas v nějaké technologické oblasti mírně zaspíme, ale pak to zase dohoníme. Někde jsme naopak průkopníky.


„Když se narodili oba synové, neměl jsem žádnou otcovskou dovolenou – teď mohu jen závidět. Přesto v době, kdy otcové čerpají tento požitek, byl ústav vstřícný, i když to stát tehdy nepodporoval.“


Kde vidíte největší změny? Ať už technologické či lidské?

Jaromír: Není oblast, která by neprocházela změnami. Vezměme si kupříkladu výjezdní zasedání. Ta už jsem zažil v několika formách, a i jeho podoba se postupně mění – vyvíjí. Nedokážu vám ukázat na několik konkrétních změn. Už jsem na ústav tak dlouho, že jsem jich zažil celkem hodně a přijde mi to přirozené. Beze změn by to nebylo ono.

Šárko, vy jste na ÚVT taky stálicí, jak vývoj vnímáte vy?

Šárka: Já jsem na ÚVT nastoupila ještě během studia fakulty informatiky  jako „pomocná vědecká síla“ na tehdy relativně nové pracoviště WWW a multimédia. Ústav měl tak do 50 zaměstnanců, všichni jsme se navzájem znali a věděli, co kdo dělá – panovala tu vždycky přátelská atmosféra. Od té doby se ÚVT několikanásobně rozrostlo a už dávno řadu lidí ani neznám. A technologicky se samozřejmě ÚVT vyvíjí, musí, jinak by neobstálo. A myslím, že se to daří velmi dobře.

Bez popisku

Neuvažovali jste o tom, že by jeden z vás změnil zaměstnavatele? Jaké to je být spolu v práci i doma?

Jaromír: Já jsem vystudoval učitelství pro střední školy, učení mě baví a praktikuji jej doma na dětech :) Kdyby měli učitelé ještě o něco vyšší plat – to by asi bylo pro mě lákadlo. Kdo ví, třeba až nebudu mít koho učit doma…

Šárka: Já jsem po škole ještě 5 let částečně učila informatiku na gymnáziu, ale ÚVT vyhrálo. Zpočátku jsme s Jaromírem pár let seděli ve stejné kanceláři a dělali jsme i na stejném projektu. Nevnímala jsem to nijak negativně, spíš naopak. Pak jsem měla kvůli dětem pár let pauzu, mezitím se všechno hodně posunulo dál. Řada agend přibyla a já se po návratu už věnovala jiným činnostem než Jaromír a přešla i do jiného týmu. Takže v práci spolu chodíme tak nanejvýš na oběd.

Vnímáte, že pracujete v prostředí, které vychází vstříc rodičům?

Jaromír: ÚVT vždy v této oblasti vycházelo vstříc a postupně, jak se vyvíjí vztah zaměstnavatelů k rodičům ve společností, se tohle vylepšuje i na našem ústavu. Když se narodili oba synové, neměl jsem žádnou otcovskou dovolenou – teď mohu jen závidět. Přesto v době, kdy otcové čerpají tento požitek, byl ústav vstřícný, i když to stát tehdy nepodporoval.


„Vystřídal jsem několik činností, a i díky vývoji samotné oblasti IT můžu říci, že mám sice jednoho zaměstnavatele, ale připadám si, jako bych od studií prošel několika různými firmami.“


Šárka: To ano, už jen třeba možnost pracovat na částečný úvazek. A dnes jsou ty možnosti ještě mnohem lepší. V době, kdy se kluci narodili, ještě nebylo tak dobře technologicky možné pracovat vzdáleně z domu, dnes je to naprosto běžné. S tím souvisí i vstřícná možnost home office.

Dokážete si představit, že ÚVT bude vaším jediným zaměstnavatelem až do doby odchodu do důchodu?

​Jaromír: Proč by ne. Nepřipadám si, že bych pořád dělal totéž. Vystřídal jsem několik činností, a i díky vývoji samotné oblasti IT můžu říci, že mám sice jednoho zaměstnavatele, ale připadám si, jako bych od studií prošel několika různými firmami.

Šárka: Záleží na dalším vývoji, ale klidně ano. Také jsem za těch více než dvacet let vystřídala různé činnosti, i co se technologií týče – a každá byla vždy něčím jiná, nová a posouvala mě dál. Navíc je před námi velká projektová výzva v podobě nového ekonomicko-personálního systému.​


Mgr. Šárka Ocelková

Analytička IT působící v týmu Vývoje informačních systémů, absolventa Fakulty informatiky MU, obor Učitelství pro střední školy.

Mgr. Jaromír Ocelka

Architekt IT a vedoucí oddělení Správy informačních systémů, absolvent Fakulty informatiky MU, obor Učitelství pro střední školy.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info