Loučíme se s IS BAPS

24. 5. 2021

Dvacet let je dlouhá doba, v měřítku IT technologií je však ještě o něco úctyhodnější. A právě po 20 letech se loučíme s Informačním systémem BAPS, který nahrazujeme jeho provozními následníky, systémy netbox a NetStork. Co všechno ale této výměně předcházelo?

Už v roce 2001 vytvořili tehdejší studenti informatiky Petr Bartoš a Michal Batko pod vedením Petra Glose na základě potřeb našich síťových specialistů IS BAPS – Informační systém Brněnská akademická počítačová síť – a na jeho vývoji a údržbě spolupracovali až do roku 2008.

Moderní doba přináší moderní řešení a s novinkami v oblasti sítí se často zvažovalo, jestli nové funkcionality implementovat do stávajícího systému, který používal zastaralé vývojářské prostředí, jestli se pustit do implementace IS BAPS2 nebo pořídit nové moderní komerční řešení.

Zahodit zastaralé řešení a pořídit nové?

Taková rozhodnutí nejsou snadná, je nutné vyvážit přidanou hodnotu a náklady. Opakovaně probíhaly průzkumy trhu, ale IS BAPS zůstával věrným spolupracovníkem se všemi klady i zápory. V roce 2019 se ale ručička vah přiklápěla na stranu nových řešení a v létě 2020 padlo rozhodnutí. IS BAPS bude nahrazen OpenSource systémem pro Asset management netbox, který bude postupně využíván nejen pro oblast sítí, a komerčním systémem od společnosti Globema NetStork.

Osmičlenný tým spolupracoval na průzkumu a revizi dat, návrhu nových struktur a migracích, aby připravil prostředí nejen pro sebe a síťaře, ale už nyní například i pro kolegy z CIT FSS a naše telefonisty a postupně i pro další budování ústavního Asset managementu. Poděkování patří i kolegům z dalších našich divizí, kteří projekt svou aktivitou podpořili.

Do netboxu bylo migrováno

267 budov

711 racků

32 149 zařízení

74 603 kabelů

Do NetStorku bylo migrováno

256 budov

186 racků

285 zařízení

276 zemních boxů

284 optických kabelů

21 790 optických vláken

117 nadzemních tras

532 podzemních tras

S každým koncem vždy něco nového začíná a po práci na projektu čeká uživatele každodenní práce s novými systémy, pravděpodobně i odhalení nějakých nedostatků, ale to k životu patří.

Přeji proto všem, ať systémy netbox a NetStork slouží věrně svým uživatelům ideálně dalších 20 let, jako tomu bylo u IS BAPS.

Ing. Hana Valášková

Projektová manažerka na divizi IT infrastruktury s předchozí praxí v soukromé české IT firmě vyvíjející finanční systémy, absolventka FE VUT v Brně.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info