Šéf divize IT infrastruktury Tomáš Zeman: Pokud jako manažer nevidíte, co zlepšit, je s vámi něco špatně

19. 9. 2020

Necelé dva roky u nás působí jako vedoucí divize IT infrastruktury Tomáš Zeman. Jak velký je to rozdíl oproti soukromému sektoru, z které přišel, kam chce svou divizi posunout a proč je důležité být, aby ÚVT bylo jeden tým?

V říjnu 2018 jste nastoupil na pozici vedoucího divize IT infrastruktury. Vzpomenete si, co vás tehdy přimělo se na pozici přihlásit a poté i nabídku přijmout?

V té době jsem si už asi rok užíval volna a věnoval se rodině, dětem a svým koníčkům, na které při práci nemám moc času, ať už je to letectví a kosmonautika, geocaching, pomoc různým neziskovým projektům, pořádání exkurzí nebo třeba procházka v lese. Zároveň jsem se rozhodl zkusit po pracovní stránce něco nového a práce v univerzitním prostředí byla zajímavá výzva s možností hodně se naučit. Dosud jsem totiž pracoval čistě v komerční sféře.

Jak po této době vnímáte rozdíl mezi vaším tehdejším očekáváním a nynější realitou?

Moje hlavní motivace byla nezakrnět na pozici šéfa IT v korporaci, ale učit se. Na univerzitě (ústavu) je to opravdu hodně jiné a učím se každý den, někdy až moc :-) Za mě spokojenost.

Bylo tady pro vás něco šokem po příchodu z komerce (ať už pozitivním či negativním)?

Těch rozdílů je mnohem více, než jsem si dovedl představit. Mezi pozitivní bych určitě zařadil ohromnou šíři záběru ústavu, vizionářského ředitele, špičkové a věrné zaměstnance, široké portfolio technologií a z toho všeho plynoucí rozmanité možnosti realizace snad pro každého.

Na druhé straně byl pro mě šokem minimální tlak na efektivitu, například chybějící základních procesy i data, ohromné papírování, neexistence termínů apod. – ale i jiné věci, třeba prastarý nábytek. Největší šok jsem ale spíš způsobil já, a to neplánovaným nástupem na transplantaci po 5 dnech v zaměstnání, což mě dodnes vůči ústavu mrzí.

Čeho si nejvíce ve vaší divize ceníte? Co vám nejvíce funguje?

Špičkových odborníků ve výzkumu i provozu. Ti lidé jsou vynikající a dělají úžasné věci.

Je něco, co by mohlo fungovat lépe? A máte plán, jak toho v divizi dosáhnout?

Je toho spousta. Mohl bych vyjmenovat opravdu mnoho věcí, a tak je to správně. Pokud jako manažer nevidíte, co zlepšit, je něco špatně s vámi. Ale zmíním aspoň jednu z těch, které považuji za zásadní – musíme být jeden tým. Ani ne jako divize, ale jako ústav. Když něco nefunguje „u nich“, nefunguje to nám všem, tedy i mně. Bude-li takhle přemýšlet každý z nás, jako zázrakem řada věcí půjde. V divizi budeme dále týmy propojovat a hranice stírat. Hodně tomu dokáže pomoct projektové řízení, mezidivizní projekty.

Jaká je vize vaší divize, kam byste ji chtěl směřovat?

Naší vizí je být lídrem v automatizaci a inovaci. Musíme nasazovat nové technologie a hledat hraniční možnosti jejich využití. Abychom to mohli dělat, potřebujeme stabilizovat množství času věnované provozu – kvalitním řízením služeb, delegováním a automatizací běžných činností, redukcí množství provozovaných systémů a aplikací, implementací best practices. Špičkové technologie znamenají zajímavou práci pro zaměstnance, přitáhnou studenty i zajímavé projekty. Je to běh na delší trať.

Na čem aktuálně pracujete a jaké jsou vaše nejbližší pracovní plány a cíle?

Záběr naší divize je opravdu široký, kdybych měl vyjmenovat vše, začal bych někde od výzkumu skupiny kolem Jirky Filipoviče a skončil u budování optického propojení na Gotex. Z mých osobních je to zejména personální doplnění síťového a infrastrukturního týmu, projektové řízení, prohloubení spolupráce s divizí IT služeb a centry informačních technologií na fakultách, snaha o rozšíření výzkumných aktivit a hledání dalších zdrojů financování. Úplně nejbližším pracovním cílem je dovolená – odpočatý vedoucí bude určitě lepší, než ten k smrti unavený :-)