Digitální knihovna slaví úspěch: Medaile za uchování matematiky
Česká digitální matematická knihovna potvrzuje světovou úroveň. Masarykova univerzita hraje při její tvorbě jednu z hlavních rolí.
Projekt ve spolupráci s Pedagogickou fakultou a společností Y Soft zaměřený na využití 3D tisku ve vzdělávání nese své první ovoce. Společně jsme vytvořili první čtyři metodické lekce pro základní a střední školy, které mají zájem zavést 3D tisk do své výuky.
3D tisk je čím dál více slibně se rozvíjející technologie, která potvrzuje svou flexibilitu a širokou využitelnost v různých oborech a činnostech. Jedním takovým propojením je i jeho využití ve výuce na základních a středních školách.
Smysl projektu je pak především v tom, že školy budou mít k dispozici ucelenou metodiku, jak vůbec začít s 3D tiskem, případně jak jej smysluplně zapojit do výuky.
„Dle mého názoru právě s nedostatkem podpory této nové technologie mnoho, zejména základních a humanitních středních škol, stále bojuje. Sice třeba mají 3D tiskárnu, ale pokud nemají zapáleného učitele, který má čas, aby se 3D tisku ve výuce věnoval, tak je tiskárna zavřená někde v kabinetu a sem tam si na ní někdo vytiskne klíčenku nebo formičku na vánoční cukroví.“
Vladimír Schindler
IT specialista a jeden z řešitelů projektu za ÚVT
První čtyři vytvořené lekce bude následovat druhá sada, která má být dokončena v polovině roku 2022, třetí sada pak má být vytvořena v březnu 2023. A to není všechno – v plánu je soubor učebních pomůcek, které budou tvořit podpůrný materiál pro učitele a žáky. Díky těmto vytvořeným výukovým pomůckám bude možné okamžité zapojení technologie 3D tisku do vzdělávání. Společně pak chtějí řešitelé také zorganizovat workshop pro zástupce základních a středních škol, kde se budou moct učitelé seznámit s výsledky projektu za účelem zvýšení adopce 3D tisku.
Projekt se představí i na Business Research Foru MU, největší akci prezentující připravenost Masarykovy univerzity ke spolupráci s aplikační soukromou i veřejnou sférou, která proběhne ve čtvrtek od 11. listopadu 2021 od 9:30 v Univerzitním kampusu v CEITECu.
Projekt by měl primárně usnadnit školám zavedení 3D tisku do výuky. „Zájemci z řad základních a středních škol díky tomu dostanou k dispozici ověřenou metodiku, terminologické ukotvení problematiky 3D tisku, uvedení klíčových faktorů a bariér, souhrn postupů a doporučení k systematické implementaci 3D tisku do vzdělávacího obsahu,“ vysvětluje Kamil Malinka, hlavní řešitel projektu za ÚVT.
Spolu s kolegy se v projektu zapojuje především sdílením know-how a znalostmi a zkušenostmi z reálného zapojení IT technologií do českého školství. Konkrétně tak zajišťují technickou část projektu, konzultují s pedagogy jejich náměty na lekce a pomůcky a tvoří první návrhy 3D modelů.
Více informací o samotném projektu je možné získat z tiskové zprávy.
Česká digitální matematická knihovna potvrzuje světovou úroveň. Masarykova univerzita hraje při její tvorbě jednu z hlavních rolí.
V polovině června se uskutečnilo první letošní setkání univerzitní IT komunity naživo. V kinosálu Filozofické fakulty se sešlo více než 60 účastníků z celé Masarykovy univerzity, aby společně strávili den nabitý tématy z oblasti univerzitního IT. Program nabídl tematické bloky věnované kyberbezpečnosti, IT službám a infrastruktuře, monitoringu i dalším aktuálním novinkám a zajímavostem. Jak celá akce probíhala, si prohlédněte ve fotogalerii.