Portmanager – webová aplikace, která ulehčuje práci správcům sítě i technikům

17. 2. 2021

Bez popisku

Rádi práci zefektivňujeme a zjednodušujeme. Rozšířili a zdokonalili jsme proto webovou aplikaci Portmanager, která umožňuje nastavit základní parametry síťových připojení tak, aby jej mohli ovládat i uživatelé se základní znalostí síťové problematiky, tedy bez nutnosti studia detailů konfigurace daných zařízení.

V rámci projektu „Portmanager – webová aplikace pro delegovanou konfiguraci switchů“, financovaného Fondem rozvoje CESNETu, jsme na Masarykově univerzitě vyvinuli aplikaci k delegovanému řízení koncových portů datové sítě. Její nasazení na deseti pracovištích univerzity ulehčilo práci a přineslo výraznou časovou úsporu jak správcům sítě, tak i technikům.

„Chtěli jsme vyvinutím Portmanageru v.2 především snížit objem rutinních prací správců sítě a přenést řízení základních parametrů do rukou techniků. Síťařům tak ušetříme čas, technici zase mají bezprostřední odezvu, protože si přehodí nastavení koncových portů sami,“ vysvětluje Rudolf Šesták, hlavní řešitel projektu z datových a technických sítí ÚVT.

Spokojenost uživatelů nás těší

Co je nejdůležitější, aplikaci si chválí především samotní uživatelé. „Na filozofické fakultě Portmanager aktivně používáme a je velmi užitečný. Vlastně je to jediný způsob, jak si mohou kolegové z ‚CIT-servis‘ přepnout síťové zásuvky do správné sítě, takže při rutinních činnostech není třeba další součinnost. Nová vlastnost, vyhledávání přes popisky na všech portech všech switchů, je naprosto bombastická. Takže PortManager je rozhodně dobrý pomocník a už teď se těšíme na ostré nasazení nové verze,“ popisuje své zkušenosti Lukáš Navrátil, správce ICT na FF MUNI.

Přínos Portmanageru oceňuje i Ondřej Kulíšek, vedoucí oddělení ICT rektorátu Masarykovy univerzity. „Využíváme jej hlavně v případech, kdy je nutné provádět operativní změny například i v terénu. Je to pro nás rychlejší než psát požadavek na správce a čekat na vyřízení nebo se připojovat do switche na příkazový řádek ze svého PC. Zároveň máme letmý přehled o komunikaci zásuvka/switch, a také využíváme zobrazení mac adres.“

Současně oba dodávají, že přivítají i další rozvoj aplikace, která jim už teď významně šetří čas a kapacity. „Letos bohužel nemáme pokračovací projekt, na druhé straně spokojenost uživatelů s přechodem z prototypu do solidní verze v.2 nás těší, tak uvidíme,“ dodává Rudolf Šesták.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info