Digitální knihovna slaví úspěch: Medaile za uchování matematiky
Česká digitální matematická knihovna potvrzuje světovou úroveň. Masarykova univerzita hraje při její tvorbě jednu z hlavních rolí.
Masarykova univerzita se stala nepřehlédnutelnou silou v oblasti umělé inteligence (AI) díky instalaci nejmodernějšího výpočetního systému NVIDIA DGX H100 v našem výzkumném centru CERIT-SC. Poskytuje nejen extrémně výkonné výpočetní kapacity nevídané v České republice, ale také inovativní možnosti pro vědu a výzkum.
Nový systém NVIDIA DGX H100 umožňuje úzkou spolupráci s vědci a výzkumníky prostřednictvím infrastruktury e-INFRA CZ. Ta sdružuje přední výzkumná centra a instituce z České republiky, která se specializují na pokročilé výpočetní technologie a výzkum v oblasti umělé inteligence.
Čím je systém unikátní? Jeho architektura je navržena tak, aby dokázala zpracovávat obrovská množství dat a výrazně urychlovala výpočetní úlohy. Díky vysokovýkonným paměťovým subsystémům v grafických akcelerátorech poskytuje rychlý přístup k datům a optimalizuje výkon při práci s rozsáhlými datovými sadami. Jednou z jeho výjimečných vlastností je také schopnost paralelního zpracování dat, což umožňuje rychlý vývoj a trénování náročných AI modelů.
„Nákup a instalace systému NVIDIA DGX H100 je důležitým milníkem pro CERIT-SC i celou infrastrukturu e-INFRA CZ. Tento systém posouvá naše možnosti v oblasti umělé inteligence na zcela novou úroveň a otevírá široké spektrum nových výzkumných možností pro naše studenty a vědce.“
RNDr. Lukáš Hejtmánek, Ph.D.
Vedoucí Core Facilities centra CERIT-SC
Využití systému NVIDIA DGX H100 zahrnuje například analýzu mluveného slova, 3D rekonstrukce obrazu a odhalování neurodegenerativních onemocnění. Pořizovací náklady vyšly na 11 milionů korun a byly spolufinancovány z evropských prostředků. Technické parametry jsou specifikované v grafice níže.
Česká digitální matematická knihovna potvrzuje světovou úroveň. Masarykova univerzita hraje při její tvorbě jednu z hlavních rolí.
V polovině června se uskutečnilo první letošní setkání univerzitní IT komunity naživo. V kinosálu Filozofické fakulty se sešlo více než 60 účastníků z celé Masarykovy univerzity, aby společně strávili den nabitý tématy z oblasti univerzitního IT. Program nabídl tematické bloky věnované kyberbezpečnosti, IT službám a infrastruktuře, monitoringu i dalším aktuálním novinkám a zajímavostem. Jak celá akce probíhala, si prohlédněte ve fotogalerii.