Výzkumné centrum CERIT-SC získalo nejmodernější systém v Česku pro výpočty AI

2. 6. 2023

Masarykova univerzita se stala nepřehlédnutelnou silou v oblasti umělé inteligence (AI) díky instalaci nejmodernějšího výpočetního systému NVIDIA DGX H100 v našem výzkumném centru CERIT-SC. Poskytuje nejen extrémně výkonné výpočetní kapacity nevídané v České republice, ale také inovativní možnosti pro vědu a výzkum.

Nový systém NVIDIA DGX H100 umožňuje úzkou spolupráci s vědci a výzkumníky prostřednictvím infrastruktury e-INFRA CZ. Ta sdružuje přední výzkumná centra a instituce z České republiky, která se specializují na pokročilé výpočetní technologie a výzkum v oblasti umělé inteligence.

Čím je systém unikátní? Jeho architektura je navržena tak, aby dokázala zpracovávat obrovská množství dat a výrazně urychlovala výpočetní úlohy. Díky vysokovýkonným paměťovým subsystémům v grafických akcelerátorech poskytuje rychlý přístup k datům a optimalizuje výkon při práci s rozsáhlými datovými sadami. Jednou z jeho výjimečných vlastností je také schopnost paralelního zpracování dat, což umožňuje rychlý vývoj a trénování náročných AI modelů.

„Nákup a instalace systému NVIDIA DGX H100 je důležitým milníkem pro CERIT-SC i celou infrastrukturu e-INFRA CZ. Tento systém posouvá naše možnosti v oblasti umělé inteligence na zcela novou úroveň a otevírá široké spektrum nových výzkumných možností pro naše studenty a vědce.“

RNDr. Lukáš Hejtmánek, Ph.D.
Vedoucí Core Facilities centra CERIT-SC

Využití systému NVIDIA DGX H100 zahrnuje například analýzu mluveného slova, 3D rekonstrukce obrazu a odhalování neurodegenerativních onemocnění. Pořizovací náklady vyšly na 11 milionů korun a byly spolufinancovány z evropských prostředků. Technické parametry jsou specifikované v grafice níže.