Ústav výpočetní techniky proti COVID-19

6. 5. 2020

Věděli jste, že kromě zajišťování chodu univerzity a podpory online výuky se v době koronavirové nepřímo podílíme také na vývoji léku proti COVID-19 či pomáháme s urychlením zmapování kolektivní imunity?

Zprostředkovali jsme pomoc pro zmapování kolektivní imunity vůči koronaviru

Zareagovali jsme na potřebu výpočetní techniky v Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, který je pověřen národní koordinací a zpracováním dat z testování na přítomnost koronaviru způsobujícího nemoc COVID-19.

Jak? Zajistili jsme rychlé dodání výkonné výpočetní techniky od společnosti M Computers a poskytli jsme potřebné know-how. Nadále také spolupracujeme na zajištění výpočetní a úložné infrastruktury pro zpracování dat z probíhajícího měření kolektivní imunity.

Zapůjčené špičkové technické vybavení slouží pro sběr, ukládání a zpřístupnění dat v reálném čase ze všech testujících nemocnic i laboratoří. Zajistí také propojení s odběrovými místy tak, aby celý proces probíhal bez zbytečných prodlev. Odborníci z Centra CERIT-SC také pomohli s konfigurací poskytnutého hardwaru a zapojují se do průběžné optimalizace celého systému.

Hledáme způsob, jak se bránit proti COVID-19

Výzkumný tým pod vedením našeho kolegy Jiřího Filipoviče se nepřímo účastní vývoje léků proti COVID-19. Konkrétně se podílí na vývoji software Xmipp, nástroje na rekonstrukci obrazu z cryo-elektronové mikroskopie.

Ten je využívaný španělskými kolegy z CNB CSIC na rekonstrukci struktury glykoproteinu tvořící spike viru SARS-Cov-2 způsobujícího nemoc COVID-19. Rekonstruovaný glykoprotein se váže na ACE2-receptor a umožňuje viru infikovat lidské buňky. Znalost jeho struktury je zásadní pro vývoj léčiv, které by tuto schopnost viru zablokovaly.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info