Učíme bezkontaktně aneb Jak na online výuku studentů

26. 3. 2020

Uzavřením univerzitních budov a zrušením kontaktní výuky kvůli zdravotnímu riziku se univerzita dostala do situace, v jaké ještě nikdy nebyla. Náhradní řešení však máme. Přechod na online výuku není sice jednoduchý, má-li se navíc uskutečnit skokem, jak je tomu nyní. Nabízíme však technologie, aplikace a návody, jak to zvládnout co nejefektivněji.

Jednotným rozcestníkem, kam se obrátit pro rady na tipy, nástroje a návody pro online výuku, je stránka možnosti distanční výuky. Tam se (nejen) pomocí videonávodů dozvíte, jak můžete z pohodlí domova svým studentům přednášet, vést cvičení a semináře, předat soubory a zadat domácí úkoly, konzultovat s nimi a diskutovat a mnoho dalšího.

Součástí je také představení bezkontaktní výuky postavené na Microsoft Teams, která se specializuje především na synchronní online výuku. Na stránce nabízíme řešení několika situací a typů výuky – přednášek, interaktivních seminářů, konzultací a online sdílení a dalších možností a doporučení. Výhodou je trvalý prostor pro týmy s úložištěm pro společné dokumenty. V případě potřeby se také můžete obrátit na podporu O365 (jehož balíčku je MS Teams součástí).

Pokud kvůli uzavření univerzitních knihoven nemáte po ruce své oblíbené materiály, nezoufejte. Masarykova univerzita po dohodě s dalšími institucemi zpřístupnila tisíce knih online, aby v práci a studiu mohli učitelé i studenti pokračovat nadále i z pohodlí domova. Více o možnostech e-zdrojů a knihovnách najdete zde.