Kolegům stojícím v čele iniciativy European Open Science Cloud (EOSC) CZ vyšel článek, který představuje ucelený přehled českého přístupu k národní implementaci EOSC. Stručně a prakticky shrnuje aktuální plány rozvoje naší národní datové infrastruktury pro FAIR výzkumná data. K dispozici k pročtení je nyní v repozitáři vědeckých prací arXiv.
Pre-print článku s názvem „EOSC CZ: Towards the development of Czech national ecosystem for FAIR research data“ poskytuje komplexní shrnutí blízké budoucnosti správy výzkumných dat v České republice.
„V době, kdy byl vynalezen knihtisk, enormně narostl počet vydaných knih, čímž vznikla také potřeba systematizace jejich evidence. Dnes už ve světě vědy a výzkumu není pozornost primárně věnována knihám, ale datům. A právě rostoucí význam dat ve výzkumu má za důsledek potřebu zlepšení přístupu k jejich ukládání, správě a sdílení. Současný heterogenní přístup ke správě dat však již zcela zjevně brání vědeckému pokroku, a to především v oblasti znovupoužití výzkumných dat. Iniciativa EOSC a její implementace v České republice má proto za cíl vybudovat zázemí pro správu a sdílení FAIR výzkumných dat,“ říká Matej Antol, hlavní manažer systémového strategického projektu EOSC-CZ, který zastřešuje celou tuto národní iniciativu a její dílčí projekty.
Spolu s ním se na článku podíleli také Luděk Matyska, Michaela Capandová, Jiří Marek a Jaroslav Juráček.