Ověření identity na jedno kliknutí? Do pilotního výzkumu se zapojila celá Masarykova univerzita

31. 7. 2023

Bez popisku

Každý to zná – nekonečné hledání papírových dokumentů nebo plastových kartiček ověřujících jméno, věk nebo dosažené vzdělání. IT specialisté z Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity zjišťovali, jak pomocí technologie SSI (Self-Sovereign Identity) vše nahradit jedinou aplikací. Na zájem o nový nástroj se zeptali přímo studentů a zaměstnanců Masarykovy univerzity napříč všemi věkovými kategoriemi a fakultami.

Zjednodušit a zefektivnit byrokracii na půdě Masarykovy univerzity se pokusil tým IT specialistů z Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity. V ročním projektu se zaměřili na inovativní technologii SSI (Self-Sovereign Identity), která umožňuje prokazování identity pomocí mobilního telefonu. Jejich cílem bylo spojit svět technologií s každodenní realitou studentů a zaměstnanců MU. Mobilní telefon by se takto na půdě univerzity stal digitální peněženkou, kde jsou všechny informace na jednom místě, ať je to studentský či zaměstnanecký průkaz, identifikace vědeckého a akademického autora nebo univerzitní diplomy.

Jednoduché ověření identitních dokladů pomocí digitální peněženky

„Představte si, že potřebujete prokázat, že máte diplom z určitého studijního oboru. V tradičním systému byste museli vyhledat svůj originální diplom, udělat jeho kopii a poslat ji příslušnému úřadu nebo oddělení. S SSI jednoduše diplom doložíte, protože v peněžence tato informace, navíc ověřená danou institucí, je,“ vysvětluje hlavní řešitel projektu Dominik František Bučík. „A pokud třeba potřebujete dokázat, že jste studentem, vytáhnete z digitální peněženky svůj ISIC, rovněž s ověřenou platností. Během chvíle jednoduše vyřešíte vše, co je potřeba. To je naše vize,“ upřesňuje servis designérka Pavlína Špringerová, která se na projektu podílela spolu také se studentkou Kateřinou Vodičkovou.

Bez popisku

Při ověřování nové technologie měli slovo samotní studenti a zaměstnanci. Každý se mohl dobrovolně přihlásit bez ohledu na věk, pohlaví nebo pozici na univerzitě, a zapojit se do testování tohoto inovativního nástroje na prokázání identity. Na výzvu k zapojení se do projektu reagovalo 113 studentů a zaměstnanců napříč Masarykovou univerzitou. V první fázi výzkumu vyplnili respondenti jednoduchý online dotazník. „Odpovědi nám pomohly pochopit, jak studenti a zaměstnanci zacházejí se svými osobními daty na různých platformách. Ptali jsme se, kde všude využívají digitální identitu, zda jich využívají několik nebo pouze jednu a jestli se zneužití svých dat v online světě obávají,“ doplňuje Špringerová.

V druhé fázi výzkumu se výzkumníci setkali osobně s 19 respondenty, kteří na sebe v dotazníku nechali kontaktní údaje pro další spolupráci. Podle Bučíka byla tato část výzkumu zásadní pro zmapování uživatelského prostředí aplikace: „Použili jsme modelovou peněženku, kterou je možné stáhnout v Apple Store nebo Google Play, jako nástroj pro demonstraci toho, jak spravovat svou digitální identitu v prostředí univerzity.“ Uživatelé s nástrojem pracovali dle pokynů výzkumníků a vyzkoušeli si tři příklady použití – nahrání studentského průkazu a následné přihlášení se na koleje a do knihovny.

Zájemci o kontrolu dat: Úspěch digitální peněženky SSI v pilotní studii

Ze 113 respondentů (48 žen a 63 mužů) ve věku 18–24 let převážná většina (54 %) vyjádřila zájem o vlastnictví a správu svých vlastních dat. Téměř stejný počet (49,6 %) uvedl, že se aktivně snaží spravovat svá data a má pocit kontroly nad jejich zpracováním a využíváním. Povzbudivé výsledky přinesla i druhá fáze testování. Výzkumníci zjišťovali, jaké motivace by respondenty přesvědčily k využívání této technologie. Nejčastěji zmíněné případy byly spojené s bezpečností, kontrolou dat a jednoduchostí. Z toho vyplývá, že uživatelé si cení technologií, které umožňují snadnou kontrolu nad jejich daty a zároveň nabízejí vysokou úroveň bezpečnosti.

Bez popisku

Zjištění z pilotní fáze projektu výzkumníkům potvrdila, že digitalizace a efektivní správa dat jsou pro uživatele nepostradatelné a velmi žádané. Studie ukázala i to, že respondenti chtějí aplikaci, která by obsahovala nejen univerzitní identifikační údaje, ale i další důležité dokumenty – od občanského průkazu přes řidičský průkaz až po zdravotní kartičku.

Ukončením projektu však výzkumníci nepolevují v aktivitách týkajících se technologie SSI. Evropská unie se rozhodla zahrnout koncept digitální peněženky do nových verzí nařízení o práci s digitální identitou, a je jasné, že potřeba a význam aplikace SSI budou v blízké budoucnosti stále růst. Tato pilotní studie může pomoct budoucímu využití digitální peněženky. A tyto informace budou moct využít nejen univerzity, ale také jiné instituce a organizace, které se chystají SSI zavést.

TIP
Zaujalo vás téma a chcete se dozvědět o SSI na Masarykově univerzitě více? Podívejte se na zodpovězené nejčastější otázky k technologii SSI v článku na webu IT MUNI. 


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info