Přijďte navštívit Noc vědců na ÚVT!

26. 9. 2022

Poslední pátek v září tradičně patří celorepublikové vědecko-popularizační akci Noci vědců, letos po dvou online ročnících opět osobně! Ani naši kolegové vědci nebudou chybět a připravují poutavý program, tentokrát na téma Všemi smysly. Přijďte se od 18 hodin v pátek 30. září 2022 sami přesvědčit do prostor Fakulty informatiky, jak IT technologie dokážou nahradit či doplnit lidské smysly!

Šestý smysl – digitální realita

Laboratoř SITOLA – 5. patro FI

Týmová spolupráce je nedílnou součástí vědeckého bádání. Nové možnosti nám otevírá rozvoj digitálních světů, což umožňuje spolupráci výzkumných týmů lokalizovaných napříč kontinenty podobně, jako by spolu sdíleli výzkumnou laboratoř! Dozvíte se také, jak tyto nové možnosti využívali vědci MU pro podporu bioinformatického výzkumu v dobách pandemických restrikcí.

Když chceme zkoumat, jak vypadají viry a jakým mechanismem napadají buňky, naše smysly nám nestačí. Dokonce samy o sobě nestačí ani v případě, že použijeme elektronový mikroskop. Návštěvníkům ukážeme, jak lze využít výpočetní metody k zobrazení biomolekul a zkoumání mechanismů jejich interakce.

Vyzkoušeli jsme si, že po internetu lze učit, schůzovat apod. Je ale možné společně hrát hudbu, tančit nebo třeba na dálku operovat? Ano, ale... kritický vliv přitom má latence (zpoždění) přenosu. Na jednoduché praktické ukázce dramatický vliv zvýšené latence předvedeme.

Návštěvníkům také ukážeme útroby 3D tiskárny, kterou využíváme při projektu 3D tisku ke zvýšení kvality vzdělávacího procesu a úrovně edukace učitelů a žáků v této oblasti. Ti nejšikovnější si pak budou moct odnést i malý dárek v podobě hlavolamu z 3D tisku!

Ukázky pak doplní prohlídka počítačového sálu, který dokáže zapůsobit na téměř všechny návštěvníkovy smysly – přesvědčte se sami :)

Smysly zaostřené na kyberhrozby

Kypo Lab na FI

Šavlozubý tygr, podivné bobule či temná ulička, naše smysly nám už od počátku pomáhají rozpoznávat nebezpečí a správně na něj reagovat. Jsou našimi cennými spojenci, ale doposud nepřivykly nástrahám v kyberprostoru. Co s tím? A je to skutečně tak vážné? Kolegové z kyberbezpečnostního týmu CSIRT-MU zájemce uvedou do problematiky kyberhrozeb. Představí aktuální trendy a svou práci, také poradí, co můžete dělat sami. Přijďte si zostřit své smysly bezpečnostním přístupem!