Pomáháme ostatním vysokým školám s přístupem k e-zdrojům

2. 6. 2020

Bez popisku

Národní knihovna a Moravská zemská knihovna získaly od správce autorských práv Dilia souhlas, aby během výjimečného stavu zpřístupnily všem vysokoškolským pedagogům a studentům a také zaměstnancům ústavů Akademie věd zdroje v digitální knihovně Kramerius. Ne všechny vysoké školy a instituce se k nim však mohly přihlásit. Dokázali jsme však nabídnout řešení nečekaného problému díky našemu know-how.

Pomohly zkušenosti a technologie vyvinuté díky projektům na MUNI

Přístup do digitální knihovny je totiž řešen přes akademickou federaci eduID.cz. Problém tedy nastal pro vysoké školy a ústavy Akademie věd, které do ní zapojeny nejsou, a jejich uživatelé proto neměli možnost, jak se k virtuální knihovně dostat. Ve spolupráci se sdružením CESNET jsme s využitím technologií vyvinutých na MUNI nabídli řešení, které je schopno k sociálním identitám (Google, LinkedIn, Facebook, ORCID a GitHub) uživatelů přiřadit důvěryhodnou cestou informaci, že jsou z dané vysoké školy nebo ústavu.

U CESNETu se instituce elektronicky zaregistrovaly a jmenovaly odpovědné osoby, které mají právo potvrdit, že žádající zájemce o přístup do knihovny splňuje podmínky. Toto ověření se dělá pouze jednou a uživatel následně může ke knihovně přistupovat využitím identity ze zmíněných sociální sítí. Tímto řešením jsme pomohli celkově 2175 uživatelům ze 42 institucí, konkrétně například z Metropolitní univerzity a Vysoké školy obchodní v Praze, Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích či z Národního památkového ústavu.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info