Náš vědec Petr Holub a jeho kolegové z evropské výzkumné infrastruktury BBMRI publikovali nový článek v prestižním časopise Nature Communications. Zaměřují se v něm na bezpečnostní rizika pří sdílení snímků v oblasti digitální patologie.
Přístup k velkým objemům dat takzvaných „Whole-Slide Images“ (WSI) – skenů kompletních patologických preparátů s vysokým rozlišením – se stal základním kamenem vývoje využití nových metod umělé inteligence v histopatologii, a to například při diagnostice nebo vzdělávání a školení patologů či medicínském výzkumu. Doposud však chyběla metodika založená na analýze hodnocení rizik souvisejících se sdílením takových obrazových dat a uplatňováním zásady otevřeného přístupu, tedy „co nejotevřenější to jde a co nejuzavřenější, jak je to nutné“ (součást FAIR a FAIR-Health principů). Proto výzkumníci v článku popisují vývoj právě modelu pro analýzu rizik ochrany soukromí WSI snímků, který se zaměřuje především na útoky na odhalení identity; ty jsou totiž z regulačního hlediska nejdůležitější.
Petr Holub, vedoucí autor článku, upřesňuje: „Cílem článku je stimulovat vývoj snadno přístupných sbírek histopatologických dat tím, že se ukážou rizika pro zabezpečení citlivých dat a vypracují pokyny pro anonymizaci a sdílení citlivých WSI snímků – zejména pro účely využití umělé inteligence v digitální patologii, která tuto oblast skutečně transformuje a udává směr dalšího vývoje.“
Celý článek k pročtení je dostupný na webu Nature Communications.