Jak IT technologie pomáhají šetřit přírodu?

2. 10. 2019

Letošní téma Nocí vědců vycházelo z aktuální společenské otázky – Šetrně k přírodě. V pátek 27. září jsme tak od 18 do 24 hodin na třech stanovištích návštěvníkům ukázali, jak IT technologie přispívají k ochraně přírody.

Zájemci napříč věkovými kategoriemi se mohli v laboratoři pokročilých síťových technologií (SITOLA) podívat na reálné využití 3D modelování a simulace výzkumných výsledků pomocí 3D brýlí. Velkým lákadlem byly také 3D scény na největším holografickém displeji v ČR.

Ve vedlejší místnosti se návštěvníci dozvěděli o nejnovějším výzkumu na poli digitální personalizované medicíny či o vysokorychlostních videokonferenčních přenosech minimalizujících nutnost cestování osob.

Experti z kyberbezpečnostního týmu CSIRT-MU v KYPO lab zvědavce seznámili s užitečnými radami, jak si zabezpečit své informace a jak se chovat bezpečně v kyberprostoru.

Na nádvoří jsme pak každou půlhodinu až do desáté hodiny spouštěli ukázku chodu motorgenerátoru, který představuje záložní energetické zázemí pro výpočetní infrastrukturu. Příchozí měli také možnost vyrobit si vlastní minigenerátor z jablek, brambor či citrónů, nebo se podívat do klubu ÚVT, kde jsme připravili program na téma recyklace vyřazené IT techniky a doprovodné hry pro malé i velké.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info