Děti na Festivalu vědy a techniky chytaly hackery

11. 9. 2023

Minulý víkend proběhl v areálu brněnského výstaviště Festival vědy, kde se školám a rodinám s dětmi představily více než čtyři desítky vědecko-technických institucí, populárně-vzdělávacích organizací, akademických ústavů, vysokých škol i soukromých společností působících v oblasti vědy a technologií. Na akci nechyběl ani náš Kyberbezpečnostní tým Masarykovy univerzity (CSIRT-MU), který si pro návštěvníky připravil únikovou hru a interaktivní kvíz, při kterém si děti a jejich rodiče mohli hravou formou zopakovat zásady bezpečného chování na sociálních sítích.

Každý návštěvník měl možnost na vlastní kůži zažít, že věda není jen suchá teorie, ale velmi často praktická, užitečná a zábavná věc. Čím více je svět kolem nás digitalizován, tím více nabývá na důležitosti i problematika kybernetické bezpečnosti. Kybernetické útoky v Česku se za poslední měsíc téměř zdvojnásobily a směřují jak na finanční sektor, státní správu, zdravotnictví a akademické instituce, ale i na průmysl a podnikatelskou sféru nebo jednotlivce.

Bezpečný kyberprostor závisí na chování každého z nás

Jak ale vypadá hackerský útok v praxi? Proč hackeři útočí a co dělají s ukradenými daty? To vše si mohli návštěvníci zkusit v praxi ve speciálně vytvořené únikové hře simulující reálnou situaci z univerzitního prostředí. Cílem hry bylo hackera dopadnout a usvědčit. Všem 36 týmům se to nakonec podařilo. Hacker totiž nebyl profesionál a dopustil se několika typických chyb, kterých se lidé běžně dopouštějí. Hráči tak na vlastní kůži poznali, že není vůbec složité rozšifrovat jednoduchá hesla a že i ten nejbezpečnější systém může být zranitelný, pokud se uživatel nechová zodpovědně.

Kyberbezpečnostní osvěta je jedna z mnoha důležitých aktivit kyberbezpečnostního týmu CSIRT-MU (Cyber Security Incident Response Team). Bezpečnost sítě je totiž velmi silně závislá na chování každého z nás. Kromě pravidelné účasti na Noci vědců a Festivalu vědy se tým stará o osvětový web security.muni.cz, který obsahuje mnoho důležitých informací nejen pro zaměstnance a studující Masarykovy univerzity. Kromě zajímavých článků na aktuální kyberbezpečnostní témata zde najdete přehled kurzů pro děti, studující a zaměstnaneckou komunitu, ale i širokou veřejnost, včetně nejzranitelnější cílové skupiny, kterými jsou senioři.

Velmi nás potěšilo, že byl o naši únikovou hru takový zájem. Všechna místa byla obsazena již několik dnů před začátkem festivalu a návštěvníci Festivalu vědy si to s námi opravdu užili. Náš kyberbezpečnostní tým se letos zúčastní tradičně také Noci vědců na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity, která proběhne 6. října 2023 od 18 do 24 hodin. Tak neváhejte a přijďte si vylepšit své kyberbezpečnostní schopnosti i vy!