Jak jsme před 30 lety připojili univerzitu do světových sítí

6. 1. 2021

Především ti mladší z nás mohou mít občas pocit, že internet a elektronická komunikace je tu odjakživa. Ve čtvrtek 7. ledna to je však právě třicet let, co jsme univerzitu poprvé připojili do světové počítačové sítě EARN.

Na začátku roku 1991 jsme Masarykovu univerzitu poprvé připojili do světových počítačových sítí. Nebyl to ještě Internet (ten přišel až o rok později), ale akademická síť EARN – European Academic Research Network, evropská odnož americké sítě BITNET, se kterou byla spojena.

Síť propojovala zejména velké sálové počítače typu IBM 360/370 (v dobách svého největšího rozkvětu měla přes 3000 připojených uzlů) a poskytovala služby jako elektronickou poštu, mailové diskusní skupiny (LISTSERV), přenos souborů (FTP) či dálkové spouštění programů (NJE, Network Job Entry).

Jak jsme to tehdy technicky provedli?

Připojení MU bylo realizováno propojením vzdálených terminálů (20 terminálů a 10 osobních počítačů IBM PS/2 na ÚVT na Burešové ulici) linkou 9,6 kb/s na počítač IBM 3090 na ČVUT v Praze. Ten byl propojený s rakouským národním uzlem EARN v Linci mezinárodním okruhem – opět s přenosovou rychlostí 9 600 bitů za sekundu.

Zařízení v Brně na MU a VUT, v Praze a také v Bratislavě byla darem firmy IBM českým vysokým školám v rámci její akademické iniciativy.

Odeslání mailu pomocí diskety

Studenti a zaměstnanci na univerzitě tak získali poprvé možnost vyzkoušet tehdy nové moderní služby elektronické komunikace. Počítačová síť MU v té době však ještě neexistovala, začínala se teprve budovat, takže zájemci o tyto „vymoženosti“ museli buď fyzicky dojít k terminálům na ÚVT či PřF, nebo se připojit ze svého počítače modemovým připojením pomocí komutovaných telefonních linek (což bylo řešení dostupné jen pro opravdové nadšence).

Pro uživatele bez připojení a síťových zkušeností jsme zavedli dokonce speciální službu „off-line e-mail“, kdy text svého připraveného e-mailu mohli donést na disketě obsluze terminálovny, která jej odeslala, a po čase uživateli vrátila disketu s nahranými případnými odpověďmi. Nicméně byli jsme připojeni!

Rychlost připojení pro srovnání
Dnes je univerzita připojena do externí sítě linkou o rychlosti 2x40 Gb/s, což je zhruba desetmiliónkrát rychlejší komunikace, než jakou poskytoval původní spoj 9,6 kb/s!