Jsou nově budované tůně na jižní Moravě opravdu centrem biodiverzity? Případová studie se zaměřením na pakomárovité (Diptera: Chironomidae)

Investor logo
Title in English Are the newly-built wetland pools in the Southern Moravia really A center of biodiversity? A case study focusing on Chironomidae.
Authors

KOŘÍNEK Matěj ŠORFOVÁ Vanda SYCHRA Jan BOJKOVÁ Jindřiška

Year of publication 2025
Type Conference abstract
Citation
Description V reakci na klimatickou změnu a snahu o zvyšování ekologické stability jsou v zemědělské krajině jižní Moravy budovány nové tůně. Hlavní motivací jejich vzniku je podpora biodiverzity a vytvoření refugia pro druhy ohrožené intenzivním hospodařením. Od roku 2021 probíhá vzorkování malých stojatých vod na jižní Moravě zahrnující polní rozlivy, nově budované tůně a permanentní biotopy se stojatou vodou, především rybníky. Cílem této studie je ověřit, zda nově vybudované tůně skutečně plní tuto funkci. Pro tento účel byli vybráni pakomárovití (Diptera: Chironomidae), kteří jsou běžnou a ekologicky rozmanitou součástí vodních společenstev a vynikají schopností rychle kolonizovat nové biotopy. První výsledky ukazují, že tůně mohou hostit společenstvo s vysokou druhovou diverzitou pakomárovitých, především ve srovnání s periodickými polními rozlivy. Tento příspěvek je zaměřen na srovnání společenstev pakomárovitých budovaných tůní a rybníků, které se od sebe neliší stabilitou biotopu. Výsledkem bude popis struktury společenstva pakomárů v tůních, faktorů, které ovlivňují formování společenstva, a srovnání druhového složení mezi revitalizovanými tůněmi a stávajícími biotopy. Nové poznatky mohou přispět do sílící debaty ohledně prospěšnosti a významu budovaných tůní a také k budoucímu plánování revitalizačních opatření v krajině.
Related projects:

You are running an old browser version. We recommend updating your browser to its latest version.

More info