Jeden rok IT na Masarykově univerzitě

Služby pro všechny

Wi-Fi

Služby pro všechny

K univerzitní síti připojujeme notebooky, tablety i mobilní zařízení všech našich studentů, zaměstnanců a návštěvníků. Za rok 2015 využilo Wi-Fi síť eduroam celkem 63 000 z nich.

Softwarové licence

Nabízíme různé programy a softwarové licence ke studijnímu i pracovnímu využití. Zajistili jsme například licence antivirového software Eset NOD32 Antivirus a Eset Smart Security pro všechny univerzitní počítače.

Microsoft Office 365

Studentům i zaměstnancům nabízíme také využití služby Office 365 zahrnující nástroje Microsoft Office 2016, které mohou zefektivnit práci, sjednotit dokumenty nebo umožnit lepší týmovou spolupráci. Kromě univerzitních PC si všichni mohou Office 365 nainstalovat až na 5 svých soukromých zařízení zdarma.

Telefony pevné i mobilní

Pevná telefonní síť MU a služby mobilního operátora umožňují zaměstnancům MU bezproblémovou hlasovou komunikaci za výhodných podmínek v rámci MU i mimo ni. Díky přechodu hlasové sítě na novou technologii můžete u telefonních přístrojů využít řadu pokročilých funkcí, které vám usnadní pracovní den. 

 

 

PC studovny: Studovat a tisknout můžete kdekoli

 

 

PC studovny: Studovat a tisknout můžete kdekoli

Celouniverzitní počítačová studovna

Dlouhodobě zajišťujeme nepřetržitý provoz Celouniverzitní počítačové studovny a provoz dalších PC studoven. V rámci nich nabízíme možnosti tiskových služeb a na CPS a v kampusu také možnost přefocení. Za rok 2015 jsme zaznamenali 267 000 vstupů do CPS.

Tiskové služby

Ve fakultních knihovnách, počítačových studovnách nebo na kolejích spravujeme tiskárny, které jsou přístupné všem studentům MU. Díky propojenému systému tisku si mohou tisk zadat na jedné a vyzvednout na kterékoli jiné univerzitní tiskárně. Kromě klasického tisku, dostupného na čtyřech desítkách míst, nabízíme taky velkoformátový tisk (dostupný na Fakultě informatiky nebo v Celouniverzitní počítačové studovně). Celkově jsme se za rok 2015 postarali o tisk asi 1 573 000 stran na celé univerzitě.

 

 

 

 

 

Studenti: IT služby pro každého i možnost praxe

Studenti: IT služby pro každého i možnost praxe

Služby pro studenty

Nabízíme několik desítek IT služeb, z nichž některé naši studenti využívají každý den. Vytvořili jsme rychlý přehled nejatraktivnějších IT služeb pro studenty, včetně stručných a přehledných návodů, jak služby používat.

První praxe v IT

Studenti u nás mohou získat nejen dlouhodobou praxi, ale také první pracovní zkušenost v oblasti IT. V roce 2015 jsme spolupracovali na různých projektech s celkem 35 studenty.

Závěrečné práce

Psaní závěrečné práce je součást studia každého studenta. Nabízíme témata z různých oblastí IT i možnost přijít s vlastním nápadem. Zaměstnanci ÚVT vedli v loňském roce našim studentům celkově 154 bakalářských a diplomových prací.

 

 

 

Výroční zpráva 2015 ke stažení zde

 

 

 

Servis pro uživatele

Servis pro uživatele

Helpdesk aneb Když si nevíte rady

Hlavním kontaktním bodem IT podpory na Masarykově univerzitě je Helpdesk, který přímo řeší či deleguje požadavky na příslušné odborníky. Díky kontaktu helpdesk@ics.muni.cz nebo telefonní klapce 7722 tak nemusíte řešit, co má kdo na starosti. V roce 2015 jsme evidovali 750 složitějších požadavků, jejichž řešení si vyžádalo spolupráci více lidí na ÚVT.

Připojení odkudkoli

Některé IT služby jsou dostupné pouze z univerzitní sítě MU. Pokud k těmto zdrojům potřebujete přistoupit odjinud, můžete využít virtuální privátní síť — VPN. Během roku 2015 takto vzdálené připojení využilo 6 900 uživatelů.

INET: Spravujeme vaše osobní záležitosti

Celouniverzitní informační systém INET usnadňuje řadu administrativních činností. Pochlubit se můžeme 27 000 aktivními uživateli, kteří si v INETu mohou spravovat např. své finanční doklady či pracovní výkazy a mnoho dalších funkcí.

 

 

Knihovny: Studujte chytře a efektivněKnihovny: Studujte chytře a efektivně

V knihovnách už nebloudíme

V univerzitním knihovním systému Aleph spravujeme 1 258 000 knihovních jednotek v celkově 15 knihovnách MU. Jeho předností je zejména jednoduchá obsluha a systém navigace, který uživateli umožňuje komfortní vyhledávání.

EIZ – elektronické informační zdroje na dlani

Nabízíme širokou škálu online zdrojů, mezi které patří databáze nabízející abstrakty nebo přímo plný text článku. Tzv. elektronické informační zdroje (EIZ) zahrnují 142 000 e-knih a přístup k 23 000
e-časopisů. K dispozici jsou také komerční informační zdroje, pro které má MU uhrazeny poplatky.

Hledejte jednoduše a efektivně

Všechny elektronické zdroje můžete prohledat rychle a jednoduše na jednom místě pomocí vyhledávače discovery.muni.cz. Součástí služby jsou i nástroje, které umožní k vyhledaným výsledkům zjistit dostupnost plného textu. Za rok 2015 jsme zaznamenali 500 000 unikátních vyhledávání.

 

 

Podporujeme a děláme vědu a výzkum

 

Podporujeme a děláme vědu a výzkum

Mezioborová spolupráce

Spolupracujeme s výzkumnými partnery z České republiky i zahraničí v mnoha vědních oblastech zahrnujících energetiku, biomedicínu, bioinformatiku či fyziku materiálů a další. V roce 2015 jsme se zapojili celkově do 25 národních a mezinárodních projektů.

Staráme se o kyberbezpečnost na univerzitě i mimo ni

Za rok 2015 náš bezpečnostní tým CSIRT-MU evidoval 82 000 pokusů o narušení bezpečnosti univerzitní infrastruktury. Z toho jsme 99 % všech případů vyřídili plně automaticky. I nadále se ÚVT zaměřuje na excelentní výzkum, vývoj a vzdělávání v oblastech kyberkriminality a kyberbezpečnosti. Ve spolupráci s Národním bezpečnostním úřadem jsme zorganizovali první národní cvičení CyberCzech v nově otevřeném Kybernetickém polygonu MU.

Superpočítačové centrum na MU

CERIT-Scientific Cloud je centrem a zároveň významnou součástí národní e-infrastruktury, která poskytuje flexibilní úložné a výpočetní kapacity. K dispozici je přes 4 800 výpočetních jader a 3,5 PB úložného prostoru, což představuje druhou největší výpočetní kapacitu v České republice.

 

 

 

 

 

Weby a newslettery pro univerzitu

 

Weby a newslettery pro univerzitu

Webovkám rozumíme

Vytvořili jsme a spustili 30 nových univerzitních webů, z toho 3 pro mezinárodní konference a 1 web fakulty. Máme vytvořený jednotný webový systém a připravujeme se na spuštění a provoz nových webových stránek muni.cz. Pro konference nabízíme vyřešení nejen samotného prezentačního webu, ale i registrace účastníků, předdefinovných automatických e-mailů či platby.

Newslettery pro všechny

Připravili jsme prostředí pro vytváření newsletterů nabízejících přehled nejdůležitějších informací pro zaměstnance MU. V budoucnu jej budou moci využívat i další součásti a pracoviště univerzity pro svou vlastní potřebu a své vlastní newslettery.

 

 

 

 

 

 

Výroční zpráva 2015 ke stažení zde