Standardní úložiště

Standardní úložiště je síťové datové úložiště („síťový disk“), které můžete využít pro ukládání běžných pracovních dat – dokumentů Wordu, excelových tabulek, PDF dokumentů, menšího množství fotografií a podobně.

Úložiště lze v počítači připojit jako další disk. S dokumenty pak pracujete jako v běžné složce – otevíráte je, upravujete, ukládáte. 

Standardní úložiště není určeno pro ukládání velkých souborů, jako např. videí nebo rozsáhlých dat z měření, ani souborů s intenzivním provozem (např. datové soubory databází). Pro tyto druhy dat poskytujeme jiné typy úložišť, viz přehled úložišť, nebo je třeba navrhnout individuální řešení.

Služba je určena:
Zaměstnancům MU | Po dohodě studentům MU a externistům  • Kapacita: Každý zaměstnanec MU má v úložišti standardně k dispozici 100 GB prostoru. Pro vaše pracoviště nebo projekt vyhradíme na požádání další samostatný prostor („disk“). 
  • Sdílení dat: Můžete nastavit, které dokumenty chcete sdílet s kolegy z pracoviště nebo se spolupracovníky z projektu. Je možné sdílet jednotlivé soubory nebo celé složky. Přístup k datům lze poskytnout i externím spolupracovníkům.
  • Přístup: K úložišti se dostanete z kteréhokoli počítače v síti MU, včetně WiFi sítí eduroam a MUNI. Z jiných sítí (např. z domu nebo během služební cesty) se k úložišti připojíte přes VPN.
  • Vysoká dostupnost: Úložiště je postaveno tak, aby mu hrozilo minimum výpadků. Máte tak jistotu, že se ke svým souborům dostanete vždy, když je budete potřebovat.
  • Zálohování: Data jsou zálohována každý den. Zálohy se uchovávají pod dobu 3 měsíců. V případě, že si například smažete důležitý soubor, lze jej na požádání obnovit.

Další informace

Technická a další dokumentace  služby je dostupná na wiki https://wiki.ics.muni.cz/standardni_uloziste.