Cloudová úložiště

Takzvaná „cloudová“ úložiště jsou úložiště pro ukládání dat na serveru dostupném na internetu. Data se ukládají aplikacemi pro automatickou synchronizaci těchto dat s jedním nebo více počítači a dalšími zařízeními (tablet, chytrý mobilní telefon).

Uživatel pak má data dostupná například na svém počítači v práci, počítači doma, na notebooku i na telefonu, aniž by se musel starat o jejich přenášení např. po USB flash disku (podmínkou je samozřejmě připojení daného zařízení k internetu).

Data jsou zároveň dostupná přímo na serveru prostřednictvím webového rozhraní a je možné je v nějaké míře i zobrazovat a editovat. Díky existenci více kopií dat fungují cloudová úložiště i jako částečná náhrada zálohování. Chrání proti ztrátě dat způsobené havárií disku v některém ze zařízení (nechrání však před smazáním nebo přepsáním dat uživatelem, protože se operace stejně provede ve všech kopiích).

Nejznámějším řešením tohoto typu je DropBox (ten však na MU není k dispozici).

Služba je určena:
Zaměstnancům MU | Některé služby studentům MU a externistům


OwnCloud

Cloudové úložiště OwnCloud poskytuje sdružení CESNET. Poskytuje následující funkce:

  • Synchronizace dat mezi jedním nebo více počítači a úložištěm na serveru OwnCloud. Je k dispozici synchronizační aplikace pro platformy Windows, Mac i Linux.
  • Přístup k datům na serveru z jakéhokoliv zařízení přes webové rozhraní  https://owncloud.cesnet.cz.
  • Přístup k datům na serveru přes mobilní aplikace pro platformy Andriod a iOS.
  • Kapacita je 100 GB na uživatele.
  • Úložiště je k dispozici všem členům akademické sféry v ČR.
  • Data na úložišti je možné sdílet s jinými uživateli.

Informace o službě, návody a možnost registrace najdete na wiki CESNETu.

OneDrive a Sharepoint

OneDrive a Sharepoint jsou služby poskytované společností Microsoft. Na MU dostupné jako součást služeb Office365.

Ve službě Office 365 má každý uživatel k dispozici svůj „OneDrive“, prostor o kapacitě 1 TB, kde si může vytvářet podle potřeby „dokumentové knihovny“ – složky, které je pak pomocí aplikace možné synchronizovat s počítačem. OneDrive je určen především pro osobní data, ale je možné u nich nastavovat sdílení s jinými uživateli.

Dále je možné ve službě Sharepoint vytvářet weby pro týmy (pracoviště, projekty), jejichž součástí jsou opět dokumentové knihovny, které je možno synchronizovat s počítačem. Kapacitu těchto webů je možno nastavit podle potřeby. Kromě dokumentů lze ve webech vytvářet sdílené kalendáře, seznamy úkolů a další položky pro podporu spolupráce.

Výhodou OneDrive a Sharepointu je možnost částečné editace dokumentů MS Office přímo přes webové rozhraní. Nevýhodou je menší podpora platforem – zatím neexistuje klientská aplikace pro Mac a Linux.

Informace o zpřístupnění OneDrive a Sharepointu najdete na stránce věnované Office 365.

Google Drive/Google Disk a Dokumenty Google 

Google Drive je úložiště dostupné jako součást Google Apps. Je zde k dispozici kapacita 30 GB (je však sdílená s Google Mail). 

Existují klientské aplikace pro:

  • PC platformy: Windows, Mac, ChromeOS
  • Mobilní platformy: Android, iOS, Windows Phone

Soubory jsou dále dostupné přes webové rozhraní, které zároveň umožňuje online editaci textových dokumentů, tabulek a prezentací v online aplikacích Google. Dokumenty a jiná data je možné sdílet s jinými uživateli.

Zaměstnanci a studenti MU si mohou služby Google aktivovat v IS. Další informace jsou k dispozici na stránkách Google.

 


Další informace

Technická a další dokumentace  služby je dostupná na wiki http://wiki.ics.muni.cz/doku.php?id=cloudove_uloziste.